חיפוש

תוכן מוגן

תוכן מוגן וחוק זכויות היוצרים

 

"חוקי אינטרנט" ו"זכויות יוצרים" –

   מאגר של זכויות בלעדיות שמוענקות ליוצר המקורי של התוכן המוגן , או מעביר היצירה דרך הרשת . ישנם סוגים רבים של חומרים ותכנים שיכולים להיות בעלי זכויות יוצרים אשר נמצאים תחת קטגוריה שנקראת "קניין רוחני" .

 "חוק זכות יוצרים, התשס"ח – 2007 (להלן "החוק") מגן על כל הביטויים והתכנים המקוריים שנוצרו על ידי בעל הזכות. כך, כל מה שאינו מקורי ואינו ביטוי, כהגדרת החוק, אינו עונה להגדרה 'תוכן מוגן' על ידי דיני זכויות היוצרים. סעיף 4 לחוק האמור – מגדיר מה הם התנאים שבהתקיימותם תיחשב יצירה כמקורית ובהמשך לכך תכניה יהיו מוגנים."  ז"א התכנים אשר ייחשבו מקוריים הם התכנים שנוצרו ונבראו ע"י בעל הזכות ובעת שמישהו מעתיק או גונב אותה, היצירה הזו מפסיקה להיחשב כ"תוכן מוגן" .

לרוע המזל ייתכן וניתקל במישהו שמסרב להיענות לבקשה שיפסיק להעתיק את החומר לאתר האינטרנט שלו. במקרה כזה, אחרי נתינת תקופת זמן מתאימה למעתיק ,  צריך לפנות לגורמים משפטיים ולנקוט בהליכים משפטיים לפי חוק זכויות היוצרים דרך אחד מעורכי הדין המומחים למניעת אדם זה מגניבת תוכן.

כל זה בא כדי לשמור על זכויותיו של מחבר , יוצר או אמן בעל אותה יצירה ולמנוע מדיכויה של יצירה .

יש שימושים מותרים ליצירה בה אנו הולכים להשתמש – לכן חשוב לנו לדעת מהם השימושים האלו לפני שנסתבך עם החוק .

שימוש הוגן ביצירה מותר למטרות כגון אלה: לימוד עצמי, מחקר, ביקורת, סקירה, דיווח עיתונאי, הבאת מובאות, או הוראה ובחינה על ידי מוסד חינוך.

   כאן עולה השאלה החשובה ביותר בנושא של "תוכן מוגן" שהיא ,איך אתה יכול למנוע הפרת זכויות יוצרים?

    אין הדרך בטוחה לעצור את גניבת חומר מוגן בזכויות יוצרים. אם מישהו נחוש בדעתו לגנוב תוכן , טקסט או גרפיקה, איכשהו באמצעות כל מיני דרכים ואפשרויות שונות יכול להעתיק , לגנוב ולהשיג אותו. אך ישנם כמה חוקים שיכולים להרתיע אנשים בלהיות גנבי תוכן .

 

 

נושאים קשורים :

מהותו של "קניין רוחני"

העתקת תוכן מוגן

תוכן אינטרנט 

אכיפה וקנסות- הפרה ועונשין

חוקים רלוונטיים

תוכן מוגן, בעלות ושימושים מותרים

 חוק סינון תכנים

תוכנות לסינון תכנים

הפטנט

 

 


עורך דין פלילי | זר שוקולדים | עורך דין אינטרנט |