חיפוש

מהותו של "קניין רוחני"

מהותו של – "קניין רוחני"

"אינטרנט" זהו חלל גדול עם ידיים רחבות , שמאובטח על ידי חוקים שחלקם נראים וחלקם לא , שמתפקדים באותו אופן כמו בעולם האמיתי שלנו , אחד החוקים העיקריים בעולם האינטרנט זהו חוק " זכויות היוצרים" .

"קניין רוחני" זהו ביטוי שמוגדר כרעיון או מונח המתייחס לסוגים שונים של יצירות נפש , שעבורו קבוצה מוכרת של זכויות בלעדיות שמוכרות , בשדות המתאימים בחוק .

  העמדה של יצירה לרשות הציבור היא עשיית פעולה ביצירה כך שלאנשים מקרב הציבור תהיה גישה אליה בכל הזמנים עד להחלטה אחרת של בעל היצירה .

נציג כמה סוגים של יצירות המהווים "קניין רוחני " :

*מאמרים , * לוגואים , * עיצובים , * תוכנות , * סיסמאות , *משחקי מחשב , * מוזיקה וכו' …

הרשימה עדיין יכולה להיות יותר ויותר ארוכה , לכן כל מה שתפגוש באינטרנט כיום אתה יכול להגדיר אותו כ "קניין רוחני " מוגן ונמצא תחת חוקי זכויות היוצרים . רוב התכנים שבאינטרנט שנוצרו ונכתבו ע"י בן אדם נמצאים תחת חוקי זכויות היוצרים וזה אומר ; שהעתק או העברת תכנים אלו על ידי מישהו זר מבעל היצירה , יכול להסתבך ובגדול עם החוק .

"חוקי אינטרנט" ו"זכויות יוצרים"  הינם מאגר של זכויות בלעדיות שמוענקות ליוצר המקורי של התוכן , או מעביר היצירה דרך הרשת . ישנם סוגים רבים של חומרים ותכנים שיכולים להיות בעלי זכויות יוצרים אשר נמצאים תחת קטגוריה שנקראת "קניין רוחני"

הקצאתו של חוק "זכויות היוצרים" משתנה בין המדינות , אשר יש תחומי חקיקה מסויימים שמכירים גם בזכויות המוסריות של היוצר , כמו לקבל כסף עבור העבודה והיצירה עצמה .

שמירת הזכויות על רכוש אינטלקטואלי קשה מאד לאכיפה , לא רק בתפיסתו של העבריין, אלא שהאמצעים המשפטיים שקיימים עדיין אינם מספקים.

העושה ביצירה פעולה מהפעולות המפורט בחוק זכויות היוצרים  (המפר את אחד החוקים שנחקקים בהקשר לחוקי זכויות היוצרים.) , או מרשה לאחר לעשות פעולה , כאמור בלא רשותו של בעל זכות היוצרים, מפר את זכות היוצרים אלא אם כן עשיית הפעולה מותרת לפי הסכם מיוחד.

ראו גם : עורך דין זכויות יוצרים, מקצועית א'

נושאים קשורים :

תוכן אינטרנט  

העתקת תוכן מוגן

תוכן מוגן וחוק זכויות היוצרים

אכיפה וקנסות- הפרה ועונשין

חוקים רלוונטיים

תוכן מוגן, בעלות ושימושים מותרים

 חוק סינון תכנים

תוכנות לסינון תכנים

הפטנט

 

 

 


עורך דין פלילי | זר שוקולדים | עורך דין אינטרנט |