חיפוש

העתקת תוכן מוגן

העתקת תוכן מוגן

 

   חוק זכויות היוצרים לגבי העתקת תכנים שונים באינטרנט הוא- הגנה על זכויותו של בעל היצירה בשמירת בעלותו היחידה על היצירה ולא למישהו אחר אלא אם סוכם אחרת , הגנה על ביטויים ותכנים מקוריים, התכנים המקוריים הם אלו שנוצרו על ידי בעל הזכות . ולכן במידה ונעשה שימוש לא הוגן בתוכן כמו העתקה של יצירה מקורית, גניה לצורך מסחר , וכו'…  היא לא תהיה יותר "תוכן מוגן" אלא אם היוצר נתן את אישורו לכך. 

על כל הביטויים והתכנים המקוריים שנוצרו על ידי בעל הזכות. כך, כל מה שאינו מקורי ואינו ביטוי, כהגדרת החוק, אינו עונה להגדרה 'תוכן מוגן' על ידי דיני זכויות היוצרים. סעיף 4 לחוק האמור מגדיר מה הם התנאים שבהתקיימותם תיחשב יצירה כמקורית ובהמשך לכך תכניה יהיו מוגנים.

העתקת תוכן מוגן יכולה להיות חוקית במצבים שונים . סוגי הרישיונות להשתנות בהתאם לצרכים של המחבר של היצירה:

  ** שיוך (סימוכין) :-

היצירה נמצאת בשימושם של אחרים, רק אם, הקישורים של היצירה המועתקת מחזירים את המשתמשים שלהם ליצירה המקורית.

 ** חליפין – שיתוף זהה -של היצירות המבוססות :- 

 אם העבודה היא משוחזרת על ידי צד שלישי עדיין יש להשתמש באותו רישיון. לדוגמה היצירה המוגנת בזכויות היוצרים עם רישיון מסויים , לא תהיה משוחזרת עם שיוך לצד השני אלר לראשון שהוןא בעל היצירה .  

 ** ללא נגזרות –

העבודה לא תהיה שונה באופן כלשהו, אבל לשכפל אותה בשלמות

 ** ללא מטרת מסחר –

העבודה לא תשמש אחרים למטרות מסחריות. לדוגמה, צד שלישי לא יכול לשים את העבודה שלך על תקליטור ולמכור אותו בוול סטריט .

גניבה ספרותית Plagiarism- גניבת תוכן : מה זה וכיצד לזהות ולמנוע זאת מהי גניבה ספרותית וגם למה זה חשוב?

   למעשה, פלגיאט – (Plagiarism)- גניבה ספרותית , גניבת תכנים נמצאת מלפני הרבה שנים ועם הזמן דרכי הגניבה הספרותית התרבו והשתנו ליותר מתוחכמים ומסוכנים לבעלי היצירה …   לפני השימוש בטכנולוגיית האינטרנט, רמאות והעתקה של עבודות היה אפשרי רק מהספרים, חומר קריאה ואחרים שהיו זמינים אז . אבל עכשיו ככל שתחומי האינטרנט גדלים ומתרבים והאנשים נעשים תלויים יותר ברשת האינטרנט, השיטות להעתקה מהאינטרנט התחילו להיות שונות פשוטות , קלות לשימוש ומהירות מדי , ויש סוגים שונים של גניבה ספרותית.

   עבור יצירה מאוד מקצועית ולפי העבודה הנדרשת – (plagiarists) גנבי תוכן – משתמשים במקורות שונים לביצוע גניבה ספרותית. לכן, אין זה נכון לומר שכמו כל ההמצאות האחרות, כי האינטרנט הוא חיסרון  , משום שהוא מהווה איום כלפי היצירה המקורית של הסופרים וממציאים אחרים.

   יש אנשים עם תפיסה שגויה לגניבת תוכן אשר לפני הגניבה ולאחר קריאת קטע מאמר מהיצירה המקורית של אחרים הם יכולים לשנות את הנוסח במילים שלהם ולהציג אותה עם הרעיונות שלהם. שחזור והעתקה של יצירה מקורית מותר אך ורק על מנת לתמוך בטענות שלך וזה מצריך הפניה ליצירה המקורית .

 

נושאים קשורים :

תוכן אינטרנט

מהותו של "קניין רוחני"

תוכן מוגן וחוק זכויות היוצרים

אכיפה וקנסות- הפרה ועונשין

חוקים רלוונטיים

תוכן מוגן, בעלות ושימושים מותרים

 חוק סינון תכנים

תוכנות לסינון תכנים

הפטנט

 

 

 

 

 

 

 

 


עורך דין פלילי | זר שוקולדים | עורך דין אינטרנט |