חיפוש

איך להימנע מגניבות באינטרנט?

גניבת תכנים וזכויות יוצרים באינטרנט הפכה מזמן להיות טרנד מתחדש ופופולרי בהרבה אתרים מאחר וקל להעתיק ולהדביק לדף ומהאתר שרוצים והחשוב מכל שזה בחינם ומבלי כל טרחה.

מה עם גניבת פרטים אישיים ומסמכים סודיים של אנשים חפים מפשע ושימוש בו למטרות אישיות ובלתי חוקיות?

אנשים תמימים רבים יכולים בקלי קלות למסור את פרטיהם האישיים ומספרי חשבונות כרטיסי האשראי באתרי אינטרנט שאינם אמינים ולא מאובטחים בצורה נכונה. ואין שום דרך לדעת מי מטפל בפרטים האישיים שנשלחו לאותו אתר לכן חשוב להבהיר כמה נקודות וטיפים חשובים לאלו שמשתמשים הכי הרבה באינטרנט ובמיוחד באתרי קניות שמצריכים אותם למסור פרטים אישיים כלשהם. נקודות וטיפים אלו הם :

להתרחק מפתיחת וצפייה בפרסומות המגיעות לדואר האלקטרוני שלכם ולנסות לחסור את המקור ממנו נשלחו. לרוב מכתבים אלו ריקים וברגע שפותחים אותם המידע אודותיך עובר אליהם דרך המייל והפרטים שיש לך במייל שלך. כאן הם יוכלו להשתמש בפרטים האלו למטרות אחרות בעתיד אחרי שיהיה להם מאגר נתונים של אנשים.

חיפוש עבודה- כאשר אתה מנסה לשלוח את קורות חייך לאחד מאתרי האינטרנט חשוב לוודא אמינות האתר ולא סתם לשלוח לכל מקום שתמצא על הרשת כי אלו פרטיך ואודותיך שלא ישתמשו בהם לרעה כי במקרים גם תעודת הזהות מופיעה בקורות החיים.

עבודה מהבית- במידה וקיבלת איזו הצעה לעבוד מהבית חשוב לדעת עם אתה מתעסק ולמי את שולח טאת פרטי החשבון שלך. במקרים מסויימים עדיף שישלחו המחאות בדואר כדי לא להעביר את פרטי חשבונך אלא אם החברה הינה ידועה ומוכרת שאפשר לדעת זו מסקירה דרך האינטרנט ובדיקת אמינות ע"י ביקורות קוראים, גולשים או עובדים אחרים.

קניות דרך האינטרנט- זוהי הנקודה החשובה ביותר והכי בולטת לגניבות וחשיפת פרטיים אישיים וחשבונות בנק מול עסקים שאין לדעת אם הם אמינים ויספקו לכם את המוצרים כמו שהם מבטיחים או סתם נוכלים וגנבים. לפני שמזמינים מוצר כלשהו דרך אתרי אינטרנט המופיעים ברשת לוודא שלאתר יש כתובת ומספר טלפון שאליו אפשר לפנות ולנסות ולוודא זאת כי אחרת אם אין עם מי לדבר אז למי לפנות כשיש בעיה וזה יהיה סימן מובהק לרכילות ולאתר אינו חוקי.

מסמכים אישיים- במידה והתבקשת לשנות את פרטיך האישיים או לשנות סיסמה כלשהי באחד האתרים החשובים כמו בנק, חשבונות אחרים לא לבקש ממישהו לבצע זאת אלא לנסות ולעשות זאת בעצמך, בנוסף אפשר להיעזר באחד התומכים של אותו אתר שבו תרצה לשנות פרטים.

הצעות חינמיות- "אין דבר כזה שנקרא חינם"! זה נכון מאד, אם אתם מוצאים איזו הודעה מסויימת של מוצר מסויים בחינם, תשלחו את הפרטים שלכם ותקבלו אותו בחינם, זה צריך להדליק נורית אדומה, למה? אין משהו חינם, למה שתתנו לנו בחינם, מה אתם רוצים במקביל וכו'.. דברים שצריך לחשוב עליהם לפני שתשלחו את הפרטים האישיים שלכם דרך האתר. במקרים רבים אנשים מתפתים לרכישת אזשהו מוצר חינמי אך אחרי חודש הם מגלים שהסכום שירד מכרטיס האשראי הוא גבוה מאד ולא ידוע לאן הלך ובסוף מתברר שהיה שימוש בו מהחברה שנתנה את המוצר חינם ואין איך להחזיר את הכסף. לפעמים זה נמשך לכמה חודשים, פשוט ליפול בפח ולא לצאת ממנו.

תרומות- לנסות ולבדוק אודות אתרים מסוג זה אם הם באמת אמיתיים או סתם גנבים שרוצים את הכסף שלכם לשימושם האישי ולא למטרות צדקה ועזרה כמו שמופיע.

לא לקנות מאנשים הנמצאים ומציעים מוצרים דרך הפורומים כי אלו אין להם אתר אינטרנט ואיך יספקו לכם את המוצר אלא אם הם מפנים אותכם לאתר שבו תוכלו לבדוק אם לקנות או לא ויהיה למי לפנות בהמשך.

לפני כל מסירה של פרטיכם האישיים, אפילו אם זה היה רק שם פרטי ומשפחה, חשוב לוודא ולהיות בטוחים למי למסור זאת. לנסות להתעדכן בחדשות האינטרנט אודות אתרים כי צמיד ישנן פרשות כאלו של גניבה ורמאות ברשת ולנסות להתרחק מאתרים דומים.


עורך דין פלילי | זר שוקולדים | עורך דין אינטרנט |