חיפוש

פתיחת עוסק מורשה

מדי שנה נפתחים בישראל למעלה מ-50 אלף עסקים חדשים מסוגים שונים, לנתון זה יש להוסיף שכירים אשר מחליטים להפוך ולהיות עצמאים ולפתוח תיק במס הכנסה.

מרבית העסקים הקטנים מוגדרים כעסק מורשה, בעוד שבעלי מקצוע עצמאיים מתחילים כעסק פטור וכשהמחזור שלהם מגיע ל98,707 שקל בשנה (נכון לשנת 2017), עליהם לשנות את הסטטוס שלהם ולהפוך לעסק מורשה.

לפני שנפרט כיצד פותחים עסק מורשה וכיצד מבצעים את השינוי עבור מי שנחשב עסק פטור, הנה הסבר קצר מה זה בכלל עסק פטור ומה עסק מורשה. עסק פטור, הוא עסק שמשלם אך ורק ביטוח לאומי ומס הכנסה. הוא לא גובה מע"מ על השירותים שהוא נותן או המוצרים שהוא מוכר. עסק מורשה לעומת זאת, זה עסק שאמור לגבות 17 אחוז מע"מ (נכון להיום) מכל לקוח, ולהעביר אותו למדינה. בדרך כלל אפשר לומר שעסק פטור יכול להתנהל מול רשויות המס וביטוח לאומי לבד (לא נדרשת הגשת דוח כל חודש/חודשיים). לעומת זאת עוסק מורשה צריך בעל מקצוע, כמו רואה חשבון מומלץ שיעזור לו ויתמוך בהגשת הדוחות החודשיים ובדוח השנתי.

כידוע, מע"מ הוא מס אחיד שיש לשלם על מוצרים ושירותים. במקום שהמדינה תגבה אותו, בעלי העסקים גובים אותו. עם זאת, במקרה ויש להם הוצאות שקשורות לעסק ולעבודתו, אז הם יכולים לבצע קיזוז, כך שהמע"מ שהם מקבלים מהלקוחות יישאר אצלם. לשם כך עליהם להגיש כל חודש או חודשיים, דו"ח מלא עם הכנסות והוצאות לרשויות המע"מ, ועל פיו יקבע מה הסכום שעליהם לשלם.

כיצד פותחים עסק מורשה

כאמור, כשאנחנו רשומים כעסק פטור, אז כמו שציינו, אם אנחנו מגיעים למחזור שנתי מסוים, אז עלינו לבצע מעבר לעסק מורשה. אך עסקים מסוימים, מחויבים להיות מלכתחילה עוסק מורשה, מדובר בחברות, חנויות וכדומה.

בשלב הראשון, יש לגשת לרשויות המע"מ ולפתוח תיק (ניתן לעשות את זה בעצמנו או באמצעות רואה חשבון). יש להביא איתנו תעודת זהות, טופס פתיחת עסק מורשה, אישור על ניהול חשבון בנק, חוזה שכירות של בית העסק (אם עובדים מהבית אז יש לצרף חוזה שכירות או בעלות על הדירה), תעודה שמשכירה הכשרה מקצועית בתחום והסכם התקשרות עם לקוח פוטנציאלי (לא מחייב).

לאחר שהרישום מתבצע, מקבלים מספר עוסק מורשה (מדובר במספר תעודת זהות), ואז יש צורך להתחיל בדיווחים לרשויות. במידה והמחזור הוא נמוך מ-1.5 מיליון שקל, אז מדובר על דיווח דו חודשי, אם המחזור גבוה מסכום זה, אז הדיווח הוא כל חודש.

חשוב לציין, אחרי שפותחים תיק עוסק מורשה, יש לעדכן את מס הכנסה וביטוח לאומי בכך.

למידע נוסף: עופר אלשיך

אין אפשרות להגיב.


עורך דין פלילי | זר שוקולדים | עורך דין אינטרנט |