חיפוש

איך מקבלים אזרחות ספרדית?

אזרחות ספרדית

 

אזרחות ספרדית מאפשרת מעבר חופשי ברחבי אירופה ומבטיחה יתרונות משמעותיים עבור ישראלים שעומדים בקריטריונים. במאמר הבא נסביר איך מקבלים אותה ומה עושים כדי להגדיל את סיכויי ההצלחה

ספרד שייכת לאיחוד האירופי ולכן בעלי אזרחות במדינה יכולים ליהנות מהטבות בכל רחבי היבשת. בין היתר, בעלי אזרחות ספרדית זכאים לסבסוד הלימודים, לעזרה בפתיחת עסקים, לסיוע ברכישת נדל"ן או תשלום שכר דירה וכן הלאה. יתרה על כך, האפשרות להוציא אזרחות ספרדית קורצת בעיקר לישראלים וזאת מסיבות היסטוריות מובנות.

 

גירוש ספרד והקשר להוצאת אזרחות

בשנת 2015 אישר הקונגרס הספרדי את החוק שמעניק אזרחות לצאצאים של יהודי המדינה. לפי החוק, צאצאים של מגורשי ספרד יכולים לקבל אזרחות ספרדית בלי לוותר על האזרחות הנוכחית שלהם ואפילו בלי דרישה להתגורר פיזית במדינה. כמו כן, החוק קובע שניתן להגיש בקשה לאזרחות ספרדית רק במידה ומוכיחים מוצא יהודי ספרדי וקשר מיוחד לספרד. במילים אחרות, המבקש לא חייב להיות היום יהודי – אבל עליו להוכיח מוצא כזה.

 

מבחנים לקבלת אזרחות

התשובה לשאלה איך מקבלים אזרחות ספרדית מחולקת לשני חלקים. בחלק הראשון צריך לבחון את האופן שבו הקונגרס הספרדי מחייב את הוכחת הקשר לספרד. נכון להיום, את הקשר לספרד אפשר להוכיח באמצעות בחינה קלה בתרבות ספרד ובחוקה הספרדית. במקביל, על המבקש להוכיח רמה מסוימת של ידיעת השפה הספרדית. עם זאת, יש לציין כי מבקשי אזרחות ממדינות דוברות ספרדית פטורים מלכתחילה מהבחינה הזו.

 

מסמכים להגשת האזרחות

החלק השני בתשובה לשאלה איך מקבלים אזרחות ספרדית מתייחס למסמכים שאותם צריך להגיש. כאן יש כמה מסמכים שבלעדיהם אי אפשר בכלל להגיש את הבקשה, קל וחומר לקבל את האזרחות עצמה:

  • היסטוריה משפחתית ואילן יוחסין
  • שם משפחה ספרדי ומסמך שמוכיח את הקשר אליו
  • כתובה או תעודת לידה בנוסח קסטיליה
  • אישור מרב ספרדי מוסמך
  • אישור זיקה ואישור על קשר לספרד
  • אישור על ידיעת לדינו או חכיתייה

איך משיגים את המסמכים הנדרשים?

הבעיה עם הוצאת אזרחות ספרדית היא שגם יהודים עם קשר מובהק לגירוש ספרד לא תמיד מצליחים להשיג את המסמכים הנדרשים כדי להוכיח זאת. בפועל, הפתרון הוא לפנות קודם כל למשרד הפנים או לארכיון המדינה. במקביל, ניתן לנסות להשיג לפחות חלק מהמסמכים בעזרת פנייה לארכיון הציוני.

 

התייעצות עם עורך דין מומחה

בפועל התשובה לשאלה איך מקבלים אזרחות ספרדית יכולה להיות קלה מכפי שנהוג לחשוב אם רק מתייעצים עם עורך דין מוחה. זהו בסופו של דבר איש המקצוע היחיד שבקיא בתחום, מכיר את החוק מקרוב ואף עוקב אחר שינויים שחלים בתקנות. בעזרת מעורבות צמודה של עורך דין מומחה ניתן להגדיל באופן משמעותי את סיכויי ההצלחה של הבקשה ולקבל את האזרחות הנחשקת.

 

מה עושה עורך הדין?

עורך דין מומחה מסייע לאנשים ששואלים את עצמם איך מקבלים אזרחות ספרדית. הוא יכול ללוות אותם בשלב המוקדם של בדיקת הרקע, לכוון אותם למקורות המידע הרלוונטיים לשם השגת המסמכים ולנסח עבורם את ההגשה לרשויות. לאחר הגשת הבקשה יזמן נוטריון ספרדי את המבקש לספרד לצורך בדיקת העובדות, וגם כאן עורך הדין המומחה מלווה אותו.

 

שווה להשקיע בתהליך האזרחות

כל תהליך של קבלת אזרחות זרה מחייב עמידה בקריטריונים מסוימים. עם זאת, להוצאת אזרחות ספרדית יש ערך ובכל מקרה מדובר במאמץ ששווה את ההשקעה.

בעזרת המאמץ הזה ניתן לקבל את האזרחות ולהשתמש בה על מנת להתמקם ביבשת אירופה, להתנייד בקלות בעולם ולעשות צדק היסטורי.


עורך דין פלילי | זר שוקולדים | עורך דין אינטרנט |