חיפוש

עורך דין שהתרשל בעבודתו

עורך דין מבצע עבור לקוחותיו שלל משימות ויש לו חובת נאמנות כלפיו. יחד עם זה, עורך דין נחשב כנאמן ציבורי ומצופה ממנו שיתנהג כשלוחה של מערכת הצדק כלפי הציבור כולו. עורך דין פועל על פי כללי אתיקה שנקבעים על ידי מערכת החוק ולשכת עורכי הדין. כאשר עורך דין מטפל בענייניו של מרשו הוא נחשב לשליחו, ולעיתים, ניתנים בידיו כספי נאמנות, סודות, מסמכים חשובים ועוד. לרוב, שירותי עורכי הדין נעשים בצורה הולמת וטובה אבל, לעיתים, יש טענות של לקוחות להתרשלות והיא מלווה בדרישה לפיצוי.

אפשרויות תביעה ותלונה

לזכות הלקוחות עומדות מספר אפשרויות. אחת היא תביעת נזיקין בבית דין אזרחי. כאן תהיה הדרישה לפיצוי כספי על נזקים. השנייה, תלונה בלשכת עורכי הדין או היועץ המשפטי לממשלה, וכאן תיבדק האפשרות להפרה משמעתית על ידו. האפשרות השלישית היא במקרים של חשד למעשים פליליים ואז ניתן  להגיש תלונה במשטרה. מומלץ לבדוק היטב אצל משפטנים המומחים לנושא אם הטענה לרשלנות אכן מבוססת. לעורך דין מותר לטעות ולא כל טעות היא חמורה ונדרשת לה בדיקה או תביעה בגין רשלנות. יש צורך להוכיח כי רשלנותו נובעת מטעות קיצונית שעורך דין סביר לא היה טועה בה. במקרים רבים, מתברר כי שופטים בדין או בוררים חלוקים על טענת מגישי התביעה והדבר יוצר אי נעימות רבה לתובעים.

דוגמאות לרשלנות

רשלנות עורכי דין יכולה לקרות בנושאים שונים ורבים מהם בתחום העסקים והנדל"ן. טעויות נפוצות הן בתחום בדיקת בעלות על נכסים, או רישומם. עורך דין חייב לבדוק אם הנכס רשום בטאבו ואם הבעלות עליו תקינה טרם כניסה למשא ומתן. בנוסף, הוא חייב לוודא שהנכס נקי מחובות. לאחר ביצוע העסקה חובתו לרשום הערת אזהרה לטובת הרוכש, ובסוף התהליך, ביצוע העברת בעלות בטאבו. אי בדיקה או רישום בכל אחד מהשלבים הללו יכול לגרום לנזקים כספיים ויכול להיחשב כרשלנות מקצועית. בנושאים עסקיים חייב עורך דין לוודא שהחוזה למכירת עסק, לקבלת זיכיון, ליצירת שותפות הוא תקין ומקיף, וכולל את כל האלמנטים החשובים.

ניהול משפטי

עורכי דין מטפלים גם בנושאים משפחתיים והם חייבים לערוך הסכמי גירושין ואחרים בצורה מקיפה. בתחום התעבורה יכול עורך דין להתרשל בנושאי שלילת רישיונות. ייצוג שאינו הולם בתאונות דרכים בהם לקוחו היה מעורב ועוד. עורך דין חייב לתכנן את התביעה או כתב ההגנה. הוא צריך לטעון בבית משפט ולדאוג להביא את המסמכים הרלוונטיים להוכחת טענותיו. הוא מכיר את הלכות בית המשפט ויכול לערוך את כל תהליך הייצוג באופן שישכנע את השופטים בדין. עורך דין חייב למצוא את נקודות התורפה בטיעוני יריביו ולהבליט את הטענות החשובות של לקוחו. הוא חייב להימנע מניגוד עניינים כאשר הוא מייצג לקוח מול נתבע שהוא קשור אליו. אם לא עשה פעולות אלו ואחרות הכרחיות, יש סבירות רבה לכך שהתרשל בתפקידו ואז הטענות כלפיו מוצדקות.


עורך דין פלילי | זר שוקולדים | עורך דין אינטרנט |