חיפוש

עבירות מחשב

עבירות מחשב או "פשעי מחשב" הם מעשים פליליים ופשעים שנעשו למחשב האישי או הציבורי והכלי ששימש לביצוע אותם פשעים הוא המחשב והאינטרנט.

פשעי המחשב הינם הפעילויות של גניבת תוכנה, פגיעה בפרטיות האישית של המשתמש, גניבה ושינוי של מידע ממערכות קריטיות ולהפיץ אותו ( הרוב בטח שמע בתקופה האחרונה את הסיפור של ההאקר הסעודי שפרץ לשרתים של כרטיסי האשראי הישראליים והפיץ אותם ברשת לשימושם של אחרים) , ועוד הרבה מקרים נוספים שנפוצים בזמן האחרון וככל שהטכנולוגיה מתקדמת גם פורצים אלו נהיים מתוחכמים יותר ומפתחים טכניקות חדישות יותר לשימוש בפריצות של כל מיני מקומות ומכל סיבה שהיא.

ישנם סוגים של שיטות שונות לפשעי מחשב שכרוכות בניצול הלא חוקי של טכנולוגיית המחשב והתקשורת למען פעילות פלילית. השיטות של פשעי מחשב הם:

  • פריצות וגניבות- מה שנקרא שיטת ההאקרים שדרכה פורצים מגיעים למחשבים בלי שום רשות של בעל המחשב ומשנים או גונבים מידע חשוב מתוך המחשב.
  • פיתויים – האקרים מקצועיים יכולים לבנות אתרים מפתים שיוכלו למשוך אנשים רבים ותוך כדי לשים פרטים אישיים ורגישים כמו מספרי חשבונות בנק, מספרי כרטיסי אשראי , שמות משתמש וסיסמאות שפורצים אלו יכולים בקלי קלות לדעת אותם ולהשתמש בהם.
  • הפצת וירוסים – וירוסי מחשב הם צורה של קודים זדוניים שנכתבו במטרה לפגוע מערכת המחשב ולהשמיד מידע. כתיבת וירוסים היא פעילות פלילית כמו נגיף שיכול לגרום לקריסת מערכות חיוניות, ובכן הריסת נתונים ומידע קריטיים בכמויות גדולות. והתוצאה קריטית. הפצת הוירוסים נעשית בכמה שיטות הנפוצה ביותר דרך המייל , שליחת קבצים ברשת, ובאמצעות התקנים אחרים כמו דיסקים, כוננים והתקנים נשלפים כמו USB.
  • תוכנות התקשרות וצ'אטים – תוכנות של צ'אט ומענה דרך האינטנרט לאנשים אחרים נקראת cyberstalking העברת קבצים ושליטה מתוכנות אלו על מחשבים של אחרים, הטרדה , איומים וגניבת מידע קריטי.
  • גניבת זהויות- שכפול הזהות של אנשים אחרים והשימוש במידע אודותיהם. להתחזות כדי לגנוב כספים, כרטיסי אשראי, טרור, סחיטה ועבירות אחרות על שמם של אותם משתמשים שנגנבה זהותם.

המניעים לעבירות אלו רבים וחלקם חשובים מאד כמו מניעים אישיים, מניעים כספיים, מניעים פוליטיים ואידיאולוגיים או פשוט להתבדח ולשחק כדי להראות ולהוכיח את רמת הידע והמיומנויות בפריצה ותכנות. פשע זה נחשב לאחד הפשעים החמורים ביותר במדינת ישראל ובעולם כולו.

רשת תקשורת מידע זוהי רשת התקשורת הטלפונית המקושרת לאחד המחשבים המרכזיים בעל מהירות הכי גבוהה MAINFRAME המכיל אמצעי אחסון עם קיבולת מידע גדולה, שניתן להתחבר למחשב מסוף TERMINALS . אחד היתרונות החשובים ביותר בטכנולוגיית רשתות התקשורת היא פשטות הדרך שבה מתחברים מחשבים שונים אחד עם השני וחילופי מידע ותוכניות ביניהם, שאולי גמישות זו היא הסיבה העיקרית להתפשטות פשעי ועבירות המחשב.

קשה מאוד לקבוע את ההפסד הממשי שנגרם על ידי פשעי מחשב, חברות ומוסדות אשר כפופים פשעים כאלה מעדיפים לא לדווח, מחשש שזה ישפיע על המוניטין של החברה, ובזה לאבד את אמון לקוחותיה. אחד הפתרונות שיכולים לחסוך מכל משתמש פרטי, עסקי או ציבורי מצב של פריצה וגניבת חומר או תוכנה במחשב הוא התקנת תוכנות גיבוי ושמירה כמו אנטי וירוסים חומת אש וכמובן התייעצות עם עורך דין שמתמחה בדיני עבודה ותחום ה WEB. אך ישנם מקרים שאין אפשרות למנוע זאת לכן קיימים חוקים בממשלות ובמיוחד בישראל למניעת תופעה זו של פשיעה.

למניעת פשעים ועבירות אלו ולהגבלתן קיים במדינת ישראל "חוק המחשבים, התשנ"ה-1995 " שלפיו מוגדרים פשעים רבים שהחוק אוסר אותם בנוסף לענישה ופגיעה בפרטיות וכו'… ובכן החוק קובע עקרונות פליליים, נזקיים וראייתיים בעת שימוש במחשבים, וקביעת הליכי חוק ומשפט .

שותפים : קורס שוק ההון זכיינים


עורך דין פלילי | זר שוקולדים | עורך דין אינטרנט |