חיפוש

מדוע נוטריון הוא מקצוע כה נחשב?

יש מצבים בחיים שבהם אסור לנו לטעות. מצבים שדורשים היערכות מיוחדת, כאלו שמעורבים בהם נושאים רגישים וכאלו שעתידים להשפיע על כל מהלך החיים שלנו. זה יכול להיות במקרה של אירוע בעל משמעות משפטית או חוקית, תהליכי אימוץ, הנפקת דרכון זר ועוד. המשותף לכל האירועים הללו ולעוד רבים אחרים שדורשים התייחסות מיוחדת היא המעורבות של נוטריון. לא כולם יודעים מה הוא עושה בדיוק אבל זהו תפקיד בעל משמעות רבה ומערבות שלו נדרשת כאמור במצבים הרי גורל, כמו אלו שצוינו לעיל ועוד אחרים.

מה זה?

בהגדרה המשפטית הנוטריון הוא בעצם עורך דין שיש לו אישור וסמכות חוקיים לאשר ולאמת מסמכים משפטיים. חתימה נוטריונית עשויה לאשר בפני בית המשפט כי מסמך מסוים הוא מקורי, כמו למשל במקרה של מסמך מתורגם. תרגום נוטריוני משמעו תרגום מקצועי ומשפטי של המסמך וחתימת הנוטריון הופכת את המסמך ממסמך מתורגם למסמך מקורי לכל דבר ועניין שהוא קביל לפיכך כמסמך משפטי גם במדינות אחרות. נשאלת השאלה מתי נזדקק לשירותיו של הנוטריון והתשובה מגוונת למדי.

למה?

זה יכול להיות במקרה של אימוץ בין ארצי כאשר נדרשת חוות דעת על הדין של המדינה הזרה, מה שדורש תרגום נוטריוני של החוק הזר. במקרים אחרים נידרש לנוטריון בגין אימות הסכם ממון שערכו בני זוג טרם נישואיהם, אישור עריכת צוואה, אישור עריכת מסמך, אימות חתימתו של אדם בשם תאגיד או בשם אדם אחר, הכנת ייפוי כוח לטובת ביצוע פעולות במקרקעין, מתן אישורים על נכונות תרגום של מסמכים שונים.

מי יכול לשמש נוטריון?

כל התפקידים הללו ועוד אחרים מוגדרים בסעיף 7 לחוק הנוטריונים שנחקק בישראל בשנת 1976 ומסדיר את עבודתו של כל נוטריון. החוק הישראלי מגדיר במפורש מהם התנאים שעל מי שמבקש להיות נוטריון לעמוד בהם: עלי להיות אזרח ישראלי, חבר בלשכת עורכי הדין, לעסוק במקצוע עריכת הדין במשך 10 שנים לפחות, נקי מהרשעות של עבירות שיש בהן קלון, או מהשעיות מלשכת עורכי הדין ולעבור השתלמות ייעודית.

מקצוע בעל חשיבות רבה

אדם שמעוניין להיות נוטריון והוא אכן עומד בכל התנאים הללו רשאי אם כן להגיש בקשה לקבלת רישיון נוטריוני בפני וועדה מיוחדת שיושבת במשרד המשפטים. אם הוועדה רואה לנכון לאשר את הבקשה על המועמד לחתום בספר הנוטריונים, מה שמהווה דוגמת חתימה לעת כהונתו כנוטריון על פי חוק. כל אלו משקפים את התפיסה שרואה בנוטריון גורם חשוב למדי ובמקצוע הנוטריוני מקצוע בעל ערך וחשיבות רבים למדי.

למידע נוסף: עופר אלשיך – פייסבוק, עופר אלשיך – טוויטר, עופר אלשיך

אין אפשרות להגיב.


עורך דין פלילי | זר שוקולדים | עורך דין אינטרנט |