חיפוש

חוק ההתיישנות

לא פעם אנו שומעים בחדשות על חוק ההתיישנות וחלקנו נדהמים כל פעם מחדש – איך אדם שביצע פשע לא יועמד לדין? חלקכם יכולים להסכים עם החוק ולחלקכם לא, אך הוא קיים ויש לפעול לפי חוק זה. במאמר זה נסביר מהו חוק ההתיישנות, כמה זמן עד שהחוק תופס ובאיזה תחומים מדובר על כמות שנים שונה מה"רגיל".

מהו חוק ההתיישנות?

כמו שכבר הצלחתם להבין מהכותרת, מדובר על חוק המציין כי עבירה מסוימת אינה "רלוונטית" יותר עקב התקופה הארוכה שעברה. זאת בשל העובדה כי מציאת ראיות ובירורים לגבי פשע שבוצע לפני X שנים, הינו קשה עד כבלתי אפשרי ולכן יש לדחות את התביעה בגין התיישנות.

תחומים

כמו שציינו מקודם, תקופת ההתיישנות אינה זהה לגבי כל התחומים. לדוגמה, אם מדובר על תביעות בתחום המקרקעין, תקופת ההתיישנות הינה 15 שנים. כמו כן, במידה והדירה   /בית/שטח רשום בטאבו התקופה יכולה להגיע עד ל25 שנים.

בכל שאר התחומים האזרחיים מדובר על 7 שנים בלבד. לדוגמה, הלוותם לאדם כלשהו סכום כסף וסיכמתם ביניכם כי הכסף יוחזר אליכם תוך שנתיים. עם זאת, הכסף לא הוחזר ומסיבה כזו או אחרת "משכתם" את כל נושא התביעה וכאשר החלטתם להגישה כבר עברו להם שבע שנים. במקרה זה, התביעה לא תתקבל עקב חוק ההתיישנות.

בכל הנוגע לתחום הפלילי, גם כאן חל חוק ההתיישנות, אך התקופה הינה שונה. לדוגמה, אם מדובר על פשע שהעונש הוא מאסר עולם, תקופת ההתיישנות על פשע מסוג זה היא 20 שנים.

 

כמובן שכל מקרה לגופו וישנם מצבים יוצאי דופן, לכן, על מנת לברר על המקרה הספציפי שלכם, אנו ממליצים להתייעץ על כך עם גורם מקצועי עם ניסיון בתחום.


עורך דין פלילי | זר שוקולדים | עורך דין אינטרנט |